среда, 1. декември 2021. Вести денес: 22
home Вести

Германија ја засили контролата на границата со Франција

Германија ја засили контролата на границата со Франција

Германската Влада соопшти дека ја засилила контролата на границата со Франција по синоќешниот напад во Стразбур, но смета дека е променето нивото на закана во Германија.

Портпаролот на министерката за внатрешни работи Елеонор Петерман рече дека нема причина божиќните пазари во Германија да не се посетуваат. Пред две години, божиќниот пазар во Берлин беше мета на смртоносен напад.

Петерман и германското Министерство за правда соопштија дека властите немаат информации за поврзаноста меѓу осомничениот напаѓач, кој бил во германски затвор за грабеж, и исламски екстремисти.

Осомничениот, кој синоќа уби двајца и рани десетина лица, бил осуден во Германија во 2016 година и депортиран во Франција во 2017 година.

Но, Петерман рече дека му било оневозможено правото слободно да се движи во ЕУ.

Коронавирус