сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Германија до почетокот на декември ја очекува новата влада

Германија до почетокот на декември ја очекува новата влада

Трите партии кои го договараат формирањето на новата германска коалициска влада, денеска соопштија дека бараат актуелниот министер за финансии од редовите на социјалдемократите, Олаф Шолц, до 6 декември да биде назначен за канцелар на Германија, пренесоа француските медиуми

-Распоредот е амбициозен, изјави Фолкер Висинг, генерален секретар на либералните Слободни демократи, на почетокот на формалните преговори за коалиција со левоцентристичката СДП и Зелените.

„Германија мора да има стабилна влада што е можно поскоро“, додаде тој. (МИА)