вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 112
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Вести

Германија бара ослободување на уапсените демонстранти во Белорусија

Германија бара ослободување на уапсените демонстранти во Белорусија

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас побара од белоруските власти под итно да ги ослободат уапсените демонстранти и новинари, кои според него „мирно протестираа користејќи ги своите демократски права“.

– Ќе Ве потсетам дека Европска Унија ги укина санкциите кон Белорусија бидејќи се обврза дека ќе ги ослободи политичките затвореници. Сепак, ќе продолжиме внимателно да ја следиме ситуацијата, посочи Мас.

Тој додаде дека ЕУ повторно ќе ја разгледа одлуката за укинување на санкциите.

Според неименуван дипломатски извор на 27 и 28 август во Брисел ќе се одржи неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, на кој тема ќе биде одговорот на ЕУ на случувањата во Белорусија по претседателските избори.

Претходно, белоруското Министерство за внатрешни работи соопшти дека се приведени околу 2.000 незадоволни граѓани, а за време на протестите повредени се 21 полицаец, од кои петмина се хоспитализирани.

Опозициската кандидатка на претседателските избори во Белорусија, Светлана Тихановскаја, која замина во Литванија, денеска апелираше до своите сограѓани да не и се спротиставуваат на полицијата и да избегнуваат ситуации опасни по живот.

Во Белорусија синоќа, втора вечер по ред, полицијата ги растера демонстрантите кои протестираа против изборната победа на Лукашенко, кој е на власт од 1994 година.

Протестите и судирите со полицијата почнаа во неделата вечерта, по објавувањето на првичните резултати од претседателските избори, на кои Лукашенко доби над 80 отсто од гласовите и го освои шестиот мандат. (MИА)