четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 197
home Вести

Генералното собрание на ОН гласаше против одлуката на САД за Ерусалим

Генералното собрание на ОН гласаше против одлуката на САД за Ерусалим
Wide of the Hall while PGA opens the meeting. Year 1: Event to mark the anniversary of the adoption of the 2030 Agenda and the Sustainable Development Goals

Генералното собрание на ОН денеска, на вонредна седница, со 128 гласови „за“, девет „против“ и 35 „воздржани“, го прогласи признавањето на Ерусалим како главен град на Израел од страна на САД, како неважечко.

Како што јави МИА, претходно американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли, се закани дека САД „ќе го запамети денот кога биле нападнати во Генералното собрание на ОН само затоа што го оствариле своето право како суверена земја“, нагласувајќи дека никакво гласање во ОН нема да ја промени американската одлука за Ерусалим.

Таа, им посочи на сите 193 земји-членки во ОН, дека САД ќе се пресмета финансиски доколку Генералното собрание ја усвои резолуцијата со која одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Ерусалим како главен град на Израел се прогласи како „неважечка“.

– Денешното гласање ќе влијае на начинот на кој Американците гледаат на ОН и на земјите кои не ги почитуваат САД и ОН, заклучи Хејли.

Коронавирус