вторник, 15. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Генералната секретарка на Лабуристите поднесе оставка

Генералната секретарка на Лабуристите поднесе оставка

Џени Формби денеска поднесе оставка од местото генерален секретар на Лабуристичката партија. Таа е една од најблиските соработнички на поранешниот лидер на Лабуристите, Џереми Корбин.

Таа истакна дека се пријавила за местото со цел да го поддржи Корбин, кој поднесе оставка од лидерската функција по дебаклот на декемвриските избори во Велика Британија.

Минатиот месец за лидер на Лабуристите избран е сер Кир Стармер.

Лабуристичката партија минатата недела покрена истрага откако се појави во јавност извештај за тоа колку главните функциониери на партијата се непријателски расположени кон Корбин. Наводно зад објавување на извештајот стои Формби.

Таа при поднесувањето на оставката им се заблагодари на Корбин и партиските членови.

ЕУРО 2020

Македонија