вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 12
home Вести

Газни ракетиран за време на посетата на авганистанскиот претседател

Газни ракетиран за време на посетата на авганистанскиот претседател

Голем број ракети денеска го погодија авганистанскиот град Газни за време на посетата на претседателот Ашраф Гани.

Најмалку две ракети паднаа на околу 300 метри од резиденцијата на гувернерот каде Гани имаше средба со претставниците на локалните власти.

Засега нема информации за жртви, но се слушнале и истрели од лесно и тешко оружје.

Газни е лоциран на главниот магистрален пат помеѓу Кабул и јужен Авганистан. Стотици талибанци минатиот месец го нападнаа градот и зазедоа голем дел од центарот. Бунтовниците беа протерани од Газни од авганистанските безбедносни сили кои имаа поддршка од воздух од американската армија.

Коронавирус