среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Гаспром потврди дека помалку гас се испорачува преку Украина

Гаспром потврди дека помалку гас се испорачува преку Украина

Рускиот енергетски гигант Гаспром потврди дека помалку гас се испорачува преку Украина кон Европа, откако Киев соопшти за намалување на количината поради војната.

– Гаспром ќе достави руски гас во износ од 72 милиони кубни метри за транзит низ територијата на Украина на 11 мај, изјави денеска, портпаролот на компанијата Сергеј Купријанов.

Тоа ниво е намалување на обемот на нарачката од 95.8 милиони кубни метри, претходниот ден.

Коронавирус