четврток, 3. декември 2020. Вести денес: 139
Во живо

ВМРО-ДПМНЕ и денес протестира, блокада на три раскрсници, Влада, МНР и министерство за правда

home Вести

Г-7 вети дека ќе донира 2,5 милијарди евра за образование на сиромашни девојчиња

Г-7 вети дека ќе донира 2,5 милијарди евра за образование на сиромашни девојчиња

Групата Г-7 ќе донира 2,5 милијарди евра за образование на сиромашни девојчиња, јави ДПА, повикувајќи се на извор од домаќините на Самитот на групата во Ла Малбе.

Сумата е дупло поголема од поставената цел од 1,1 милијарди евра.

Средствата ќе бидат дадени на добротворни организации кои ќе обезбедат пристап до образование на сиромашни девојчиња.

Според проценките донираната сума ќе помогне на околу осум милиони деца да започнат со образование.

(Миа)

Коронавирус