недела, 20. септември 2020. Вести денес: 74
home Вести

Фрлена бомба на позната пицерија

Фрлена бомба на позната пицерија

Популарна пицерија во Неапол е последна мета на бомбашки напад, кој италијанските власти и го препишуваат на мафијата.

Слабата експлозија пред ресторанот „Сорбило“ во центарот на градот одекна рано наутро и направи помала материјална штета. Новинската агенција АНСА пренесе дека осум локали во Неапол биле на мета на напади во последните денови. Властите веруваат дека зад нападот стои наполитанската мафија Камора.

Пицеријата на Џино Сорбино, која е атрактивна за туристите, пред пет години изгоре во пожар.

Коронавирус