среда, 23. септември 2020. Вести денес: 49
home Вести

Француското Обвинителство поднесе барање за судски процес против Франсоа Фијон

Француското Обвинителство поднесе барање за судски процес против Франсоа Фијон

Канцеларијата на финансиското обвинителство во Франција побара поранешниот премиер Франсоа Фијон и неговата сопруга да бидат судени пораи обвиненија за корупција.

Кандидатурата на Фијон за претседател во 2017 година пропадна поради обвинувања дека за сопругата Пенелопа и двете деца тој обезбедил долгогодишно практично непостоечки работни места во Парламентот во вредност повисока од милион евра.

Извор од таа канцеларија за француски медиуми потврди дека е испратено барање за судење на Фијон и неговата сопруга.

Фијон (64) негира обвинувања оценувајќи ги како клеветничка кампања. Во 2017 година против него и неговата сопруга е подигнато прелиминарно обвинение кое содржи и обвинувања за злоупотреба на јавни средства.

Коронавирус