недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Француските власти спасија мигранти од Ла Манш

Француските власти спасија мигранти од Ла Манш

Француските власти денеска спасија осуммина мигранти кои се обиделе со чамец да преминат преку Ла Манш до Велика Британија.

Моторот на чамецот им се расипал по што им помогнале француски крајбрежни патроли.

Меѓу спасените мигранти имало и две деца.

Во каналот Ла Манш од неодамна е забележано зголемување на бројот на мигранти кои се обидуваат со мали чамци од Франција да стигнат во Англија.