понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 63
home Вести

Францускиот производител на лекови работи на експериментална вакцина против Ковид-19

Францускиот производител на лекови работи на експериментална вакцина против Ковид-19

Францускиот производител на лекови „Санофи“ соопшти дека планира да ангажира илјадници луѓе ширум светот за истражување експериментална вакцина против коронавирусот.

„Санофи“ ја развива вакцината заедно со британската компанија „ГласкоСмитКлајн“ (ГСК) и ги започна преговорите за итна набавки со неколку земји.

Компанијата работи на два проекта вакцини за спречување на вирусот Ковид-19 и истражува неколку опции за производство за да се осигури дека можат да ја исполнат побарувачката доколку некоја програма е успешна.

Коронавирус