четврток, 28. јануари 2021. Вести денес: 1
home Вести

Француски специјалци проверуваат 76 џамии, некои ќе бидат затворени поради екстремизам

Француски специјалци проверуваат 76 џамии, некои ќе бидат затворени поради екстремизам

Дарманин на Твитер објави дека резултатот од овие истраги, доколку се воспостават врски со екстремизмот, може да биде затворање на џамиите.

Владата на францускиот претседател Емануел Макрон одговори на неколку смртоносни исламистички напади во последните неколку недели со ветување дека ќе преземе акција против, како што некои јавни службеници го нарекоа „внатрешниот непријател“.

Коронавирус