четврток, 16. септември 2021. Вести денес: 93
home Вести

Франција спаси 42 мигранти на брод во Ламанш

Франција спаси 42 мигранти на брод во Ламанш

Француските власти денеска соопштија дека спасиле 42 мигранти кои се наоѓале на брод во Ламанш.

Мигрантите ги алармирале службите за итни случаи, а бродот за спасување ги земал во морето во близина на Па-де-Кале, соопшти француската полиција.

„Тие се однесени во блиското пристаниште Булоњ-сир-Мер и сите се чувствуваат добро“, се додава во соопштението.

Коронавирус