недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 13
home Вести

Франција: Популарноста на претседателот Макрон стагнира

Франција: Популарноста на претседателот Макрон стагнира

Една недела пред вториот круг на општинските избори во Франција и најавената реконструкција на француската влада веднаш по изборите, популарноста на претседателот Емануел Макрон стагнира, додека таа на премиерот Едуар Филип се зголемува, јави дописникот на МИА.

Според испитувањето на ИФОП за Журнал ди Диманш, популарноста на Емануел Макрон стагнира на 38 отсто на задоволни Французи од неговата работа, односно -1 процентен поен за еден месец, додека 60 отсто од испитаниците не се задоволни од оствареното од нивниот претседател. Сепак популарноста на Макрон е поголема во споредба со таа на неговите претходници Никола Саркози (34%) и Франсоа Оланд (22%) во истиот период од мандатот.

Од друга страна популарноста на премиерот Едуар Филип се зголемува, при што 50 отсто од испитаниците се задоволни од неговата работа, додека 48 отсто не се задоволни.

Коронавирус