среда, 27. јануари 2021. Вести денес: 136
home Вести

Франција може да стави вето на договорот по Брегзит

Франција може да стави вето на договорот по Брегзит

Франција може да го искористи правото на вето за да го блокира договорот со Велика Британија по Брегзит, доколку не ги исполни барањата на Париз, особено во врска со риболовот, изјави министерот за европски прашања Клемент Бон.

– Ако се постигне договор што не е добар, ние ќе се спротивставиме, истакна Бон за радио „Европа 1“, додавајќи дека „секоја држава има право на вето“ на сè што ќе се појави од последните преговори за Брегзит, кои се водат во Лондон.

Коронавирус