четврток, 21. јануари 2021. Вести денес: 162
home Вести

Франција ја одобри вакцината на Фајзер

Франција ја одобри вакцината на Фајзер

Француската агенција за лекови ХАС денеска соопшти дека ја одобрила вакцината од компаниите „Фајзер“ и „БиоНТек“ за употреба при вакцинирање на француските граѓани.

„Вакцината може да се користи за лица на возраст од 16 години“, се вели во соопштението.

Европската агенција за лекови даде одобрение за употреба на вакцината на територијата на ЕУ во понеделникот.

Коронавирус