понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Франција ги затвора образовните установи

Франција ги затвора образовните установи

Француските образовни установи ќе останат затворени најмалку 15 дена, јави дописникот на МИА.

Појаснувањето го даде министерот за здравство Оливие Веран, по вчерашната одлука на францускиот претседател Емануел Макрон.

Со мерката се опфатени вкупно 12 милиони млади од 2,5 до 17 годишна возраст, при што се поставува прашањето за нивното чување од родителите. За вработените во секторот на здравството се предвидуваат исклучителни мерки за чување на децата, додека другите родители за чувањето на децата можат да побараат рдотелско боледување.

Коронавирус