понеделник, 1. август 2022. Вести денес: 61
home Вести

Франција ги укина правилата за Ковид за луѓе кои пристигнуваат во земјата

Франција ги укина правилата за Ковид за луѓе кои пристигнуваат во земјата

Франција денеска ги укина правилата за влез во земјата, воведени поради пандемијата на коронавирусот, јави ДПА.

Веќе не е потребно оние кои пристигнуваат во Франција од странство да имаат документ за вакцинација или негативен тест за ковид, а оние кои пристигнуваат од ЕУ да докажат дека неодамна прележалеКовид.

Доколку се појават нови опасни варијанти на вирусот, француската влада може повторно да го воведе барањето да се покаже негативен тест од патниците дури и пред да се качат во авион.

Коронавирус