среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 104
home Вести

Франција ги одложи локалните избори поради коронавирусот

Франција ги одложи локалните избори поради коронавирусот

Француските локални избори, закажани за март се одложени за јуни поради епидемиолошката состојба во државата. Тоа го одлучи синоќа Сенатот на францускиот Парламент.

Гласањето ќе се одржи на 13 и 20 јуни.

Одложувањето на изборите се должи на загриженоста што новиот коронавирус може брзо да се шири меѓу луѓето во и околу избирачките места.

Избори ретко се одложуваат во Франција, но ланските општински избори беа исти одложено од март за јуни по првиот воведен национален карантин поради коронавирусот.

Коронавирус