недела, 4. декември 2022. Вести денес: 67
home Вести

Франција: Државјанство како награда за работа во време на коронавирусот

Франција: Државјанство како награда за работа во време на коронавирусот

Франција ќе ги награди со државјанство сите имигранти кои работат на работни места од витално значење, потврдено е од француското Министерство за внатрешни работи, кое ги покани сите странци со работни дозволи, кои учествувале во борбата против Ковид-19, да се пријават, јави Би Би Си.

Имигрантите ангажирани на првите линии на фронтот во борбата против Ковид-19, пред се медицинскиот персонал, комуналните работници и трговците, биле повеќе изложени на коронавирусот од останатите и многумина го загубиле животот поради својата работа за време на пандемијата.

Франција е меѓу 10-те најпогодени земји со повеќе од 2,5 милиони потврдени случаи на инфекција и речиси 62 илјади смртни случаи.

Иницијативата за забрзано стекнување државјанство првпат е покрената во септември и досега 74 лица веќе добија француско државјанство, а уште 693 молби се во завршна фаза на управна постапка.

Досега вкупно 2.890 лица поднеле барање за забрзан процес за добивање француско државјанство.  (МИА)

Коронавирус