сабота, 21. мај 2022. Вести денес: 81
home Вести

ФОТО: Жена што го преживеала Аушвиц, го прослави 104. роденден на Ѕидот на плачот

ФОТО: Жена што го преживеала Аушвиц, го прослави 104. роденден на Ѕидот на плачот

Шошана Овиц, една од преживеаните Евреи од Аушвиц, го прослави својот 104. роденден на Ѕидот на плачот во Ерусалим, заедно со речиси 400 свои потомци и роднини.

Како што соопшти израелската Амбасада во Берлин Овиц како роденденски подарок посакала да се соберат сите нејзини деца, внуци и правнуци кај Ѕидот.

„Дојдоа скоро сите”, се наведува во објава на Твитер-профилот на Амбасадата.

По Втората светска војна, додека ги барала своите роднини по светот, Овиц го запознала и идниот сопруг, кој пак, во Холокаустот ги изгубил сопругата и четири деца. Се венчале и првото дете го добиле во бегалски камп во Австрија. Подцна се преселиле во Израел каде што имале уште четири деца.

Коронавирус