четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 68
Во живо

Изјава на Христијан Мицкоски

home Вести

ФОТО: Запленета најголема количина кокаин досега во Европа- ова е и една од најголемите заплени во светот

ФОТО: Запленета најголема количина кокаин досега во Европа- ова е и една од најголемите заплени во светот

Германските цариници откриле повеќе од 16 метрички тони кокаин во контејнери кои пристигнале во Хамбург од Парагвај, соопштија денеска германските власти.

Според царинската служба во Хамбург, ова е најголема количина кокаин запленета досега во Европа и една од најголемите заплени во светот.

Дрогата е пронајдена при претрес на пет контејнери од Парагвај на 12 февруари, кои европските царински органи ги обележале како сомнителни при анализата на ризикот.

Цариниците откриле кокаин скриен во повеќе од 1.700 лименки.

Во текот на следните неколку дена, германските и холандските власти спровеле дополнителна истрага и запленија уште 7,2 метрички тони кокаин во неделата во белгиското пристаниште Антверпен.

Царинската служба во Хамбург наведува дека количината од над 23 тони кокаин запленета на црниот пазар може да се продаде за неколку милијарди евра.

Холандските власти во средата уапсија 28-годишен маж од Влардинген, за кого постои сомневање дека е одговорен за пратките.

Коронавирус