сабота, 22. јануари 2022. Вести денес: 19
home Вести

ФОТО: Три деца на дански милијардер загинаа на бизарен начин

ФОТО: Три деца на дански милијардер загинаа на бизарен начин

Данскиот милијардер Андерс Холф Повлсен (46) објави дека три од неговите четири деца загинале во терористичките напади на Шри Ланка.

Данскиот милијардер е сопственик на меѓународниот синџир за трговија со облека Бестселер, кој ги опфаќа модните марки „Веро Мода“ и „Џек енд Џонс“, најголем акционер во британската онлајн компанија АСОС и втор најголем акционер во германската онлајн компанија „Заландо“.

Една од ќерките на Повлсен, Алма Сторм Холф Повлсен пред неколку дена на Инстаграм објавила фотографија со своите сести Астрид, Агнес и Алфред на Шри Ланка. Не е познато кои девојчиња загинале.

Според Форбс од 2018 година, Повлсен е најбогатиот Данец на светот со 7,9 милијарди американски долари. Тој е сопственик на 89 илјади хектари земјиште во Шкотска, со што е најголемиот сопственик на земјиште во таа земја, пренесува „Јутарњи лист“.

Коронавирус