вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 146
home Вести

ФОТО: Тешка несреќа во Германија, најмалку 17 повредени

ФОТО: Тешка несреќа во Германија, најмалку 17 повредени

Најмалку 17 лица се повредени кога неидентификуван маж удри во неколку возила во центарот на Лимбург, Германија со украден камион, соопшти локалната полиција.

Инцидентот се случи вчера попладне. Повреден е и возачот на украдениот камион, кој е приведен.

Истрагата е во тек, а полицијата соопшти дека не е исклучено да се работи за терористички напад.Во декември 2016 година камион влета на божиќен пазар во Берлин во исламистички напад пришто загионаа 12 луѓе и над 70 беа поредени, јави ДПА.

Локални избори 2021