четврток, 22. јули 2021. Вести денес: 204
home Вести

ФОТО: Среде јули снег во Европа- Франција и Италија под снежна покривка

ФОТО: Среде јули снег во Европа- Франција и Италија под снежна покривка

На подрачјето на Италија денеска, предвидени се обилни врнежи и силна бура. Временската прогноза која многумина ги изненади, беше само најава за уште постуденото време кое зафати поедини подрачја на големите надморски височини.

Таа прогноза наговестила снег, кој е невообичаен за овој период од годината.

Прогнозата била вистинита и наврнало 30 сантиметри снег на Алпите, пренесува италијанскиот метеоролошки портал 3Бметео.

Освен тоа, снег имало и на северозападот од Италија, на 2.702 метри надморска висина.

Снег наврнало и во Франција, на југоистокот од земјата, на надморска висина од 2.600 метри.

Коронавирус