недела, 4. декември 2022. Вести денес: 17
home Вести

ФОТО: Среде ден – мрак во Сао Паоло поради пожарот во Амазонија

ФОТО: Среде ден – мрак во Сао Паоло поради пожарот во Амазонија

Најголемиот град во Бразил, Сао Паоло, во понеделникот потонал во мрак среде ден откако над него се надвил облак чад од пожарот во Амазонија.

Над градот се формирале црни облаци, кои се задржале околу еден час, јави Фокс њуз.

Метеорологот Надал Виљела изјави дека затемнувањето на небото било многу интензивно. Од Националниот институт за метеорологија велат дека тој феномен е резултат на комбинација на неколку фактори: студена струја, влажен воздух и ветрови кои носат честички од пожарите кои беснеат во Парагвај и Боливија, оддалечени повеќе од 2.700 километри од Сао Паоло, пренесува Б92.

Податоците на бразилската Агенција за вселенски истражувања покажуваат дека оваа година рекорден број пожари се евидентирани во дождовните шуми во бразилскиот дел на Амазонија. Годинава во прашумите гореја 83 отсто пожари повеќе отколку во 2018 година, соопшти Агенцијата.

Најголемата дождовна шума во светот – Амазонија е клучна во борбата против глобалното затоплување. Шумските пожари вообичаено се случуваат за време на сушната сезона во Бразил, но и намерно се палат со цел расчистување на шумата заради простор за одгледување стока.

Податоците на Агенцијата за вселенски истражувања покажуваат дека повеќе од 72.000 пожари гореле меѓу јануари и август оваа година во бразилскиот дел на Амазонија. Ова е најголемиот број забележен од кога почнала да се води евиденција во 2013 година. Од Агенцијата соопштија дека до минатиот четврток евидентирани се над 9.500 пожари, главно во Амазонија.

Коронавирус