петок, 20. мај 2022. Вести денес: 150
home Вести

ФОТО: Силно невреме во САД, најмалку 11 жртви

ФОТО: Силно невреме во САД, најмалку 11 жртви

Најмалку 11 лица, меѓу кои и двајца работници во службите за итни случаи, загинаа во силното невреме што ги погоди јужните делови на САД и области на Средниот Запад.

Смртни случаи поради невремето се пријавени во Тексас, каде што беа замрзнати патишта, Алабама – погодена од смртоносно торнадо и Луизијана, каде силниот ветер разнесе куќа.

Стотици илјади луѓе се без струја од Тексас до Охајо, а автопати се затворени во Оклахома и Арканзас поради поплави. Стотина летови се откажани од меѓународниот аеродром во Чикаго.

Гувернерот на Арканзас Ејса Хачинсон прогласи вонредна состојба за да им помогне на екипите што работат за повторно воспоставување на доставата на електрична енергија низ целата држава.

Торнадото во Луизијана удри со ветрови од 217 километри на час.

Коронавирус