сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 69
home Вести

ФОТО: Силно невреме ја погоди Италија, земјата ги „голта“ автомобилите, куќите поплавени

ФОТО: Силно невреме ја погоди Италија, земјата ги „голта“ автомобилите, куќите поплавени

Големо невреме проследено со обилни врнежи и силен ветер погоди делови од Ломбардија на северот од Италија.

Погодено е подрачјето на популарното езеро Комо каде се евакуирани десетина луѓе.

Околу 50 жители се извлечени од куќите кои останале отсечени по свлечишта во местото кое е најпогодено од невремето.

Во Чернобио евакуирана е зграда која била загрозена од поплави. Во оваместо улиците се претвориле во реки, а водата дошла влегла во куќите.

Овој регион се очекува и денеска да се најде под удар на силно невреме.

Коронавирус