четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 18
home Вести

ФОТО: Се сеќавате на девојчето на мексиканската граница кое беше одвоено од мајка си- откриено каде е денес

ФОТО: Се сеќавате на девојчето на мексиканската граница кое беше одвоено од мајка си- откриено каде е денес

Јанела Санчез, е девојчето од Хондурас кое заедно со својата мајка ја премина максиканско-американската граница на 12. јуни минатата година, во долината Рио Американската гранична полиција веднаш ја уапси мајката, но со полицијата од Тексас имаше иф отограф.

Фотографијата која Џон Мор, та ноќ ја сними е прогласена за фотографија на годината по избор на реномирани меѓународни организации Ворлд прес фото. Неговата фотографија стана вирална и стана симбол за крутата политичка администрација на Доналд Трамп кон децата на илгеланите мигранти и барачи за азил во Средна Америка кои доаѓаат во САД.

Иако оваа фотографија предизвика бес во светската јавност, Јанела сепак не била одвоена од нејзината мајка. Таткото на малата Јанела рекол дека сопругата и ќерката му биле заедно затворени по апсењето на граница.

Приказната за расплаканото девојче сепак иам среќен крај, барем засега.

Мор во февруари оваа година повторно се сретнал со Сандра и Јанела, кои сега живеат заедно во Вашинготн додека го чекаат својот датум за рочиште на имиграциониот суд.

Коронавирус