вторник, 26. септември 2023. Вести денес: 60
home Вести

ФОТО: Припадници на ИСИС прават селфи среде Њујорк – Ви се шетаме во дворот

ФОТО: Припадници на ИСИС прават селфи среде Њујорк – Ви се шетаме во дворот

На социјалните мрежи се раширија слики од поддржувачи или припадници на ИСИС кои направиле селфи фотографии во близина на местото каде беа урнати Кулите Близначки од Светскиот трговски центар со порака до американските власти – „Ви се шетаме во вашиот двор“.

Овие селфи фотографии според безбедносните аналитичари од GIPEC, сајбер-разузнавачка компанија која следи терористички активности на социјалните мрежи, се направени со цел да се предизвика страв и параноја во Њујорк.

Исто така со ширењето на сликите на мобилни апликации како Telegram и останатите социјални мрежи се прават обиди да се мотивираат поддржувачи на ИСИС да извршат самостојни напади врз цивили како тој што се случи неодамна на Менхетен при што беа убиени 8 луѓе.