сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 50
home Вести

ФОТО: Повторно падна снег во Сахара

ФОТО: Повторно падна снег во Сахара

Населението на алжирскиот град Аин Сефра вторпат годинава е изненадено од снег.

Песочните дини се прекриени со снег.

Во Алжир по 37 години снег првпат падна во декември 2016 година, а потоа уште три пати. Температурата на воздухот во Аин Сефре во овој период од годината вообичаено е од шест до 12 степени Целзиусови.

На почетокот од јануари снег по повеќе од 50 години падна во јужниот дел од Мароко. Снегот беше предизвикан од студен бран, што го погоди и градот Аин Сефра, северен Алжир.

Коронавирус