четврток, 26. јануари 2023. Вести денес: 187
home Вести

ФОТО: Погребан Стивен Хокинг, последно “збогум“ за блескавиот научник

ФОТО: Погребан Стивен Хокинг, последно “збогум“ за блескавиот научник

Околу 500 лица присуствуваа на приватниот погреб на светски познатиот научник Стивен Хокинг.

Погребната церемонија се одржа во англискиот универзитетски град Кембриџ, каде научникот почина на 14 март на 76-годишна возраст.

Меѓу присутните беше и актерот Еди Редмејн, кој го играше Хокинг во филмот „Теорија на се“ од 2014 година.

На погребот говореше и астрономот Мартин Рис. Ѕвоното во црквата отчука 76 пати.