вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 62
home Вести

ФОТО: Петмина повредени на првиот ден од трката со бикови во Памплона

ФОТО: Петмина повредени на првиот ден од трката со бикови во Памплона

Пет лица се повредени на првиот ден од традиционалната трка со бикови низ улиците на шпанскиот град Памплона, соопшти денеска локалната канцеларија на Црвениот крст.

Во соопштението се наведува дека едно лице е повредено кога бик го прободел со рогот, додека остантите четворица се здобелие со гребанци и удари при паѓање.

Во трката на улиците низ центарот на Памплона учествуваа околку 2.000 лица, повеќето од нив облечени во бело и со црвени шалови околку вратовите, кои бегаа пред шест бикови и шест волови.

МИА

Коронавирус