четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 82
home Вести

ФОТО: Овој стар индиски гуру силувал тинејџерка, казната го стигна по 5 години

- Гуруто беше осуден за силување на 16-годишно девојче во неговиот ашрам, изјави адвокатот на жртвата  Утсав Баинс, додавајќи оти гуруто може да биде осуден на доживотна затворска казна.
ФОТО: Овој стар индиски гуру силувал тинејџерка, казната го стигна по 5 години

Индискиот гуру Асарам Бапу денеска е прогласен за виновен за силување на тинејџерка во 2013 година.

Судијата ја објави пресудата против 77-годишниот Бапу, во затворот во северната држава Раџастан, под засилно полициско обезбедување, за да се спречи насилството од страна на неговите следбеници.

– Гуруто беше осуден за силување на 16-годишно девојче во неговиот ашрам, изјави адвокатот на жртвата  Утсав Баинс, додавајќи оти гуруто може да биде осуден на доживотна затворска казна.

Бапу има 400 ашрами кои учат медитација и јога, а има и милиони следбеници низ целиот свет.

Против контроверзниот гуру исто така се води судски процес, во кој заедно со неговиот син се обвнинети за силување на кој две сестри.

Локални избори 2021