понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 36
home Вести

ФОТО: Ова е првата жена директор на ЦИА

ФОТО: Ова е првата жена директор на ЦИА

Џина Хаспел ќе стане прва жена директор на ЦИА откако американскиот Сенат го потврди нејзиниот избор на чело на Агенцијата.

Со ова заврши бурната дискусија околу нејзината номинација која се водеше поради нејзината поврзаност со техниката за симулација на давење и други брутални техники за испрашување затвореници, кои ЦИА ги користела во минатото.

Хаспел е 33-годишен ветеран на агенцијата, а во моментов ја извршува функцијата вршител на должност директор на ЦИА.

За изборот на Хаспел гласале 51 сенатор во телото каде е потребно просто мнозинство за да биде потврдена нејзината номинација. Вкупно 43 членови на Сенатот биле против. (МИА)

Коронавирус