петок, 3. април 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

ФОТО: Ова е момчето од Србија што е заразено со коронавирусот

Поточно, тој е на бродот “Diamond Princess” закотвен во Јапонија во карантин заедно со уште 13 други српски државјани заболени од коронавирусот.
ФОТО: Ова е момчето од Србија што е заразено со коронавирусот

Стотици патници се заклучени во нивните кабини, а тестовите за коронавирус продолжуваат.

Младен на бродот “Diamond Princess” работи како келнер веќе седум години.

Иако боледува од коронавирус, се чувствува добро, а семејството е загрижено бидејќи тој  страда од хроничен бронхитис.

Според првичните информации, С.О. (29) од Србија.

Српскиот министер за здравство Златибор Лончар верува дека двајцата ќе останат во Јапонија на лекување.

– Мислам дека нема да сакаат да ризикуваат да ги испратат овие пациенти во Србија, да бидат во контакт со повеќе луѓе, туку ќе го преземат нивниот третман.

Младен е роден во Кладово, но се пресели во Ниш пред десетина години. Тој веќе седум години бил вработен како келнер на крстарење, што отсекогаш било негова желба. Тој е голем верник, па затоа го замолил семејството итно да го испрати Новиот завет во Јапонија.

Тој е убеден дека сè ќе заврши добро.

Коронавирус