четврток, 12. декември 2019. Вести денес: 92
home Вести

ФОТО: Нова ерупција на Хаваи – за еден час лавата зафати површина колку шест фудбалски терени

ФОТО: Нова ерупција на Хаваи – за еден час лавата зафати површина колку шест фудбалски терени

Нова ерупција на вулканот Килауеа. Наложена е итна евакуација во две населби на островот Хаваи.

Лацата во текот на ноќта се ширеше доволно брзо што за еден час прекри површина со големина на шест фудбалски терени, соопштува Американскиот геолошки институт.

Во средата е забележано неколку помали земјотреси, како и ерупција на вулканот, кога беа исфрлени облак од пепел и камења, илјадници метри во висина.