понеделник, 18. јануари 2021. Вести денес: 39
home Вести

ФОТО: Највисокиот политичар во светот е од Балканот- висок е 210 сантиметри

ФОТО: Највисокиот политичар во светот е од Балканот- висок е 210 сантиметри

Пратеникот на Социјалдемократската партија во Собранието на Хрватска, Пеѓа Габрин е највисокиот политичар во светот и 2 сантиметри е повисок од поранешниот проесионален кошаркар Роберт Корнеги.

Корнеги е висок 208 сантиметри и неодамна влезе во Гинисовата книга на рекорди.

Причината поради која хрватскиот пратеник Грбин не влегол во Гинис е тоа што никој не го пријавил.

Грбин, инаку колегите го нарекуваат Мрвица, шегувајќи се со неговата висина.

И новинарите се шегувале на сметка на Грбин нарекувајќи го „висок извор“ од местото во близина на Собранието.

Коронавирус