понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 34
home Вести

ФОТО: Најсреќниот човек во несреќата во Џенова

ФОТО: Најсреќниот човек во несреќата во Џенова

Надвозникот „Моранди“ во Џенова се урна вчера. Италијанските медиуми објавија дека во инцидентот загинале најмалку 35 лица.

Операцијата за спасување продолжува и се стравува дека бројот на жртвите би можел да биде многу поголем.

Светот го обиколуваат фотографии направени од местото на несреќата, а многу внимание привлече зелениот камион кои застанал точно на работ на срушениот надвозник.

Многу возачи на камиони го опишаа неговиот возач како најсреќен човек во светот.

Агенцијата „Анса“ објави дека официјалните претставници се сомневаат оти причина за колапсот е недоволната стабилност на конструкцијата. Според очевидците, за само 15 секунди исчезнале речиси стотина метри од надвозникот.