четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 104
home Вести

ФОТО: Најмалку 76 луѓе загинаа во песочна бура

ФОТО: Најмалку 76 луѓе загинаа во песочна бура

Најмалку 76 луѓе загинаа а уште повеќе се повредени во страшната песочна бура која ги погоди северните индиски држави, Раџастан и Утар Прадеш.

Бурата предизвика прекини во снабудвањет електричната енергија, откорна дрва, уништи куќи и уби огромен број на стока.

Многумина од мртвите биле заспани кога нивните куќите колабирале поради огромниот број на грмотевици.

Песочните бури се чести во овој дел на Индија за време на летото, но оваа бројка на жртви е невообичаена.

Најнови вести