среда, 28. септември 2022. Вести денес: 130
home Вести

ФОТО: Најмалку 48 лица загинаа во автобуска несреќа во Перу

ФОТО: Најмалку 48 лица загинаа во автобуска несреќа во Перу
(180102) -- PASAMAYO (PERU), Jan. 2, 2018 (Xinhua) -- Rescue personnel work at the site of a bus accident in Pasamayo, north of Lima, capital of Peru, on Jan. 2, 2018. At least 25 people were killed near Peru's capital on Tuesday when their bus plummeted 400 meters off a highway and into a gorge, the Highway Police (POLCAR) said. (Xinhua/ANDINA/Vidal Tarqui) (Newscom TagID: xnaphotos827330.jpg) [Photo via Newscom]

Најмалку 48 лица загинаа синоќа во Перу кога во автобусот со кој патувале удрил трактор, по што тој пропаднал во бездна, соопшти локалната полиција.

Несреќата се случила на опасен дел од автопатот наречен „Ѓаволски свијок“, каде патот е многу тесен, со стрмни свијоци и често покриен со магла.

Автобусот, во кој имало 57 патници, се превртел и паднал на покривот на многу тесен дел од брегот на Тихиот Океан, до кој нема пристап.

– Многу е тажно што во нашата земја се случи голема катастрофа, изјави по повод несреќата претседателот на Перу, Педро Пабло Кучински.

Спасувачките екипи и во текот на ноќта барале преживеани во тешко достапната област, која се наоѓа околу 70 километри од Лима. Пожарникарите и полицајците успеале да пренесат петмина тешко повредени пациенти во блиската болница.

Повеќето патници во автобусот се враќале во Лима по прослава на новогодишна ноќ надвор од главниот град.

Во сообраќајни несреќи во Перу во 2016 година загинале 2.600 лица.

Коронавирус