среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

ФОТО: Најмалку 40 загинати во пожар во болница во Јужна Кореја

ФОТО: Најмалку 40 загинати во пожар во болница во Јужна Кореја
Rescue teams carry a body from a hospital fire in Miryang, South Korea, Friday, Jan. 26, 2018. A fire swept through the hospital in southeastern South Korea on Friday, killing more than 30 people and injuring dozens in one of the country's most deadly fires in recent years. (Kim Gu Yeon/Gyeongnam Domin Ilbo via AP)

Најмалку 40 лица загинале, а десетина се повредени во пожар кој ова утро избил во болница во Јужна Кореја, објавија локалните пожарникари.

Пожарникарите интервенирале со десет возила и успешно го локализирале огнот.

Пожарот избил на третиот кат на Воено-медицинската академија, на одделението за Хематологија, каде што во тој момент немало пациенти.

Во гасењето на пожарот учествувале околу 30 пожарникари, а се уште не е позната причината за избивањето на истиот.

Поради густиот чад, евакуирани биле подолните спратови од зградата каде што има и пациенти.

Коронавирус