вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 210
Во живо

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Лисиче

home Вести

ФОТО: Најмалку 22 загинати и 52 повредени во пожар на зграда во Тајван

ФОТО: Најмалку 22 загинати и 52 повредени во пожар на зграда во Тајван

Најмалку 22 лица загинаа, а 52 се повредени во пожар што ноќеска зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван, јави ДПА.

Повредените се на возраст од осум до 83 години.

Во повисоките катови од зградата живееле околу 120 станари, додека долните биле ненаселени.

Според весникот „Ејпл дејли“, 12 лица биле најдени претходно без знаци на живот, по што се префрлени во болница каде е констатуирана смрт.

Зградата, стара 40 години, се запалила околу три часот наутро, соопшти противпожарната служба во градот Каосиунг.

Пожарот е изгаснат по повеќе од четири часа, а акцијата за пребарување и спасување е во тек.

Во тек е и истрага за причините за пожарот. Според ејпл дејли 12 лица биле најдени претходно без знаци на живот, биле префрлени во болница каде е констатуирана смрт

Локални избори 2021