среда, 8. декември 2021. Вести денес: 68
home Вести

ФОТО: Најмалку 110 рудари загинаа во свлечиште во рудник за жад во Мјанмар

ФОТО: Најмалку 110 рудари загинаа во свлечиште во рудник за жад во Мјанмар

Бројот на мртвите рудари од свлечиштето во рудник за жад во Мјанмар се зголеми на 110, изјави пратеник, јави ДПА.

Би-Би-Си претходно јави за 50 загинати рудари, навестувајќи дека во несреќата има повеќе настрадни и дека тие се затрупани.

Свлечиштето било предизвикано од поројни дождови.

Мјанмар се смета за еден од најголемите производители на жад во светот, но во нивните рудници често пати доаѓа до несреќи. (МИА)

Коронавирус