четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 92
home Вести

ФОТО: Јужно корејски функционер откри каде се наоѓа Ким Џонг- Ун

ФОТО: Јужно корејски функционер откри каде се наоѓа Ким Џонг- Ун

Советникот на јужнокорејскиот претседател Мун Џае Ин за надворешна политика Чунг ин Мун денеска изјави дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун е жив и здрав и оти од 13 април се наоѓа во областа Вонсан.

– За сега не се забележан и никакви сомнителни движења, рекол тој, а пренесува „Њузбжвик“.

Од минатата недела светските медиуми пишуваат дека здравствената состојба на Ким Џонг Ун е нарушена, а многумина шпекулираа и дали е жив.

Вчера биле објавени сателитски снимки од воз кој најверојатно му припаѓа на Ким, на железничка станица во Вонсан.

Ким не се појавил во јавност од 11 април, а според некои информации тој имал операција и е во лоша здравствена состојба.

ЕУРО 2020

Македонија