четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Вести

Фото: Градовите на југот од Флорида погодени од тропската бура Ета

Фото: Градовите на југот од Флорида погодени од тропската бура Ета

Градовите на југот од Флорида се погодени од налетот на тропската бура Ета, јавува утрово агенцијата „АП“.

Едно од најпогодените урбани подрачја е Форт Лодердејл.

Многу домови се поплавени а водата не се повелекувала до часови.

Тропската бура Ета пристигна вчера до јужните острови на Флорида во САД после поминувањето низ Централна Америка и Мексико каде зад себе остави десетици настрадани и преку 100 исчезнати лица.

Властите во Флорида ги затвориле плажите, местата за тестирање на Ковид-19, го запрен е и сообраќајот а од луѓето се бара да не излегуваат на улиците.

Ета имала максимална јачина на ветрот од 100км/ч.

Коронавирус