вторник, 2. август 2022. Вести денес: 90
АКТУЕЛНО

Македонија го слави Денот на Републиката-Илинден

home Вести

ФОТО: Голем пожар во фабрика во Русија, најмалку 10 загинати

ФОТО: Голем пожар во фабрика во Русија, најмалку 10 загинати

Најмалку 10 лица загинаа во пожар што избувна рано изутринава во фабрика за производство на чевли во местото Чернореченскиј во руската Новосибирска Област, соопшти Министерството за вонредни состојби на Русија.

Според првичните информации, сите десетмина загинати работници во фабриката биле државјани на Кина или Таџикистан.

Пожарот избувнал во магацинот на фабриката, каде што се чувале репроматеријалите за производство на чевли, но и готови производи, по што се проширил и во производствениот погон.

Огнената стихија зафатила површина од околу 2.000 метри квадратни.

Руски медиуми јавија дека пожарот предизвикал „токсичен чад“, но Министерсвото соопшти дека извршените тестови покажале оти во воздухот во околината на фабриката нема зголемено количество на штетни честички.

Коронавирус