сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 112
home Вести

ФОТО: Експлодира метеор над Куба

ФОТО: Експлодира метеор над Куба

На небото над Куба експлодира метеор чии делови паднаа на тлото.

Според очевидците на небото се појавила огнена топка и чад, а потоа „дожд“ од црни камчиња почнала да паѓаат врз туристичкото место Виналес и други делови на провинцијата Пинар дел Рио.

Експлозијата се слушнала и во Хавана.

Директорот на одделението за геологија на Кубанскито институт за геофизика и астрономија, Ефрем Хаимес Салгадо изјави дека е испратен  тим експерти кои ќе ги соборат и анализираат примероците.

Коронавирус