петок, 3. декември 2021. Вести денес: 21
home Вести

ФОТО: Диви свињи низ плоштадите во Италија

ФОТО: Диви свињи низ плоштадите во Италија

Само после три дена карантин во Италија, природата ни покажува дека ние луѓето сме најголемите уништувачи на планетава.

Имено, само три дена откако Италијанците уплашени за своите животи седат дома и чекаат да пројдат можеби најцрните денови во поновата Италијанска историја, дивите свињи се симнаа во неколку градови, низ каналите во Венеција тече вода чиста како пред многу стотици години, патки се населија на чистата вода во најпознатата фонтана во Рим, а делфини уживаат долж крајбрежјето на Сардинија…

Изгледа ние како ‘луѓе’ им имаме земено многу, многу повеќе од половината за која не учи Атиџе… се вели во Фејсбук статусот на страната Приказни од булеварот.

Коронавирус